SMA6F40A-M3/I
DigiKey Part Number
112-SMA6F40A-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6F40A-M3/I
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC (SlimSMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V