AZ23C3V9-E3-08
DigiKey Part Number
112-AZ23C3V9-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-AZ23C3V9-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-AZ23C3V9-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C3V9-E3-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.9 V 300 mW ±5% SOT-23-3
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Configuration
1 Pair Common Anode
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
3.9 V
Base Product Number
Tolerance
±5%