1N4151TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1N4151TR |
Description | DIODE STANDARD 75V 150MA DO204AH |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 75 V 150mA Through Hole DO-204AH (DO-35) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 4 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 50 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Capacitance @ Vr, F 2pF @ 0V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 75 V | Supplier Device Package DO-204AH (DO-35) |
Current - Average Rectified (Io) 150mA | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 50 mA | Base Product Number |
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |