12TQ045S
DigiKey Part Number
12TQ045S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12TQ045S
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 15A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.75 mA @ 45 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 15 A