WSR2R0600FEA
DigiKey Part Number
WSRA-.06TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSRA-.06CT-ND - Cut Tape (CT)
WSRA-.06DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSR2R0600FEA
Description
RES 0.06 OHM 1% 2W 4527
Detailed Description
60 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSR2R0600FEA Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)