WSLT2010R0200FEA18
DigiKey Part Number
541-10109-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10109-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10109-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLT2010R0200FEA18
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W 2010
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSLT2010R0200FEA18 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)