WSL2010R0100FEA
DigiKey Part Number
WSLE-.01TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLE-.01CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLE-.01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2010R0100FEA
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSL2010R0100FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)