TNPW040253R6BEED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 402
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
YAGEO
53.6 Ohms ±0.1% 0.13W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
TNPW0402
TNPW040253R6BEED
DigiKey Part Number
TNPW040253R6BEED-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPW040253R6BEED
Description
RES 53.6 OHM 0.1% 0.13W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TNPW040253R6BEED Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)