RWR89SR124FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
124 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89SR124FSBSL
DigiKey Part Number
RWR89SR124FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89SR124FSBSL
Description
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)