RWR89N1R50DMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
1.5 Ohms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89N1R50DMBSL
DigiKey Part Number
RWR89N1R50DMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89N1R50DMBSL
Description
RES 1.5 OHM 0.5% 3W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89N1R50DMBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
M (1%)