RWR89N1871FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.87 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89N1871FSBSL
DigiKey Part Number
RWR89N1871FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89N1871FSBSL
Description
RES 1.87K OHM 3W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89N1871FSBSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)