RWR84S51R1FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
51.1 Ohms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84S51R1FSBSL
DigiKey Part Number
RWR84S51R1FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84S51R1FSBSL
Description
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84S51R1FSBSL Models
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)