RWR84S5111FPBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
5.11 kOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84S5111FPBSL
DigiKey Part Number
RWR84S5111FPBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84S5111FPBSL
Description
RES 5.11K OHM 1% 7W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84S5111FPBSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
P (0.1%)