RWR82S3010FSS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
301 Ohms ±1% 1.5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR82S3010FSS73
DigiKey Part Number
RWR82S3010FSS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR82S3010FSS73
Description
RES 301 OHM 1.5W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR82S3010FSS73 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Failure Rate
S (0.001%)