RWR81S3R40FMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
3.4 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S3R40FMBSL
DigiKey Part Number
RWR81S3R40FMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S3R40FMBSL
Description
RES 3.4 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S3R40FMBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)