RWR81NR499FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
499 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR81NR499FSBSL
DigiKey Part Number
RWR81NR499FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81NR499FSBSL
Description
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81NR499FSBSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)