RWR80S1040DRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
104 Ohms ±0.5% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80S1040DRRSL
DigiKey Part Number
RWR80S1040DRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S1040DRRSL
Description
RES 104 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80S1040DRRSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)