RWR78N3R01FSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
3.01 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR78N3R01FSRSL
DigiKey Part Number
RWR78N3R01FSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78N3R01FSRSL
Description
RES 3.01 OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78N3R01FSRSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
S (0.001%)