RWR78N2R00FSRSL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RWR78N2R00FSRSL-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RWR78N2R00FSRSL |
Description | RES 2 OHM 10W 1% WW AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RWR78N2R00FSRSL Models |
Category | Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate S (0.001%) |