RWR74S5R97DRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
5.97 Ohms ±0.5% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S5R97DRRSL
DigiKey Part Number
RWR74S5R97DRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S5R97DRRSL
Description
RES 5.97 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S5R97DRRSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)