RWR74S3R24FMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
3.24 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S3R24FMBSL
DigiKey Part Number
RWR74S3R24FMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S3R24FMBSL
Description
RES 3.24 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S3R24FMBSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
M (1%)