RWR74S10R5FSS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
10.5 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S10R5FSS73
DigiKey Part Number
RWR74S10R5FSS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S10R5FSS73
Description
RES 10.5 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S10R5FSS73 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)