RWR74N4R02BSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4.02 Ohms ±0.1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR74N4R02BSRSL
DigiKey Part Number
RWR74N4R02BSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74N4R02BSRSL
Description
RES 4.02 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74N4R02BSRSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)