RNR55K1543FPRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
154 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55K1543FPRSL
DigiKey Part Number
RNR55K1543FPRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55K1543FPRSL
Description
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55K1543FPRSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)