RNR55J2131DPRSL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RNR55J2131DPRSL-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RNR55J2131DPRSL |
Description | RES 2.13K OHM 1/8W .5% AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.13 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RNR55J2131DPRSL Models |
Category | Features Military, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate P (0.1%) |