RNR55H9530FMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
953 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55H9530FMBSL
DigiKey Part Number
RNR55H9530FMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55H9530FMBSL
Description
RES 953 OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55H9530FMBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)