RNR55H2940FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
294 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55H2940FSBSL
DigiKey Part Number
RNR55H2940FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55H2940FSBSL
Description
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55H2940FSBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)