RNC55J5111FMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 159
Upgrade
In Stock: 87
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
5.11 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J5111FMBSL
DigiKey Part Number
RNC55J5111FMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J5111FMBSL
Description
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55J5111FMBSL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)