RNC55H5111FPBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
In Stock: 53
In Stock: 102
Upgrade
5.11 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H5111FPBSL
DigiKey Part Number
RNC55H5111FPBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H5111FPBSL
Description
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H5111FPBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)