RN65D6812FRE6
DigiKey Part Number
541-RN65D6812FRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RN65D6812FRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN65D6812FRE6
Description
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Detailed Description
68.1 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RN65D6812FRE6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)