RN60C2490DBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
249 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RN60C2490DBSL
DigiKey Part Number
RN60C2490DBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN60C2490DBSL
Description
RES 249 OHM 1/4W .5% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN60C2490DBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)