RN60C2151FRE6
DigiKey Part Number
541-RN60C2151FRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RN60C2151FRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN60C2151FRE6
Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.15 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RN60C2151FRE6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)