RLR07C1871FSR36 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
1.87 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR07C1871FSR36
DigiKey Part Number
RLR07C1871FSR36-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR07C1871FSR36
Description
RES 1.87K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR07C1871FSR36 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)