RLR07C1401FPBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
In Stock: 73
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1.4 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR07C1401FPBSL
DigiKey Part Number
RLR07C1401FPBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR07C1401FPBSL
Description
RES 1.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR07C1401FPBSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)