RL20S242JBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
2.4 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RL20S242JBSL
DigiKey Part Number
RL20S242JBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL20S242JBSL
Description
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RL20S242JBSL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)