RER70F14R3RCSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
14.3 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER70F14R3RCSL
DigiKey Part Number
RER70F14R3RCSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER70F14R3RCSL
Description
RES CHAS MNT 14.3 OHM 1% 20W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Resistance
14.3 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
20W
Failure Rate
R (0.01%)
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C