RER65F28R0RCSL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Datasheet
28 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER65F28R0RCSL
DigiKey Part Number
RER65F28R0RCSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER65F28R0RCSL
Description
RES CHAS MNT 28 OHM 1% 10W
Customer Reference
Detailed Description
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Resistance
28 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
10W
Failure Rate
R (0.01%)
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C