RER65F1471RCSL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Datasheet
1.47 kOhms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER65F1471RCSL
DigiKey Part Number
RER65F1471RCSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER65F1471RCSL
Description
RES CHAS MNT 1.47K OHM 1% 10W
Customer Reference
Detailed Description
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Resistance
1.47 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
10W
Failure Rate
R (0.01%)
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C