RER50F17R4RCSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
17.4 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER50F17R4RCSL
DigiKey Part Number
RER50F17R4RCSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER50F17R4RCSL
Description
RES CHAS MNT 17.4 OHM 1% 20W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Resistance
17.4 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
20W
Failure Rate
R (0.01%)
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C