RCWE1206R200FKEA
DigiKey Part Number
541-2744-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2744-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2744-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWE1206R200FKEA
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCWE1206R200FKEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)