RCL1225499RFKEG
DigiKey Part Number
541-RCL1225499RFKEGTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCL1225499RFKEGCT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCL1225499RFKEGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL1225499RFKEG
Description
RES SMD 499 OHM 2W 2512 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
499 Ohms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCL1225499RFKEG Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)