RCA0201560KFNEDSR
DigiKey Part Number
541-RCA0201560KFNEDSRTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCA0201560KFNEDSRCT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCA0201560KFNEDSRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCA0201560KFNEDSR
Description
RCA0201-SR 200 560K 1% ET7 E3
Detailed Description
560 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)