RCA02011K50FNEDSR
DigiKey Part Number
541-RCA02011K50FNEDSRTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCA02011K50FNEDSRCT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCA02011K50FNEDSRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCA02011K50FNEDSR
Description
RCA0201-SR 200 1K5 1% ET7 E3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)