IMC1812ES2R2J is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 380 mA 700mOhm Max 1812 (4532 Metric)
IMC1812ES2R2J
DigiKey Part Number
IMC1812ES2R2J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1812ES2R2J
Description
FIXED IND 2.2UH 380MA 700 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
55MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)