IHB3EB470K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
47 µH Unshielded Wirewound Inductor 7.2 A 24mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
IHB3EB470K
DigiKey Part Number
IHB3EB470K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHB3EB470K
Description
FIXED IND 47UH 7.2A 24 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Bag
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
1.100" Dia (27.94mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.840" (21.34mm)