CRCW120662R0DKEAP
DigiKey Part Number
CRCW120662R0DKEAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW120662R0DKEAP
Description
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW120662R0DKEAP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)