CRCW08055K62DHEAP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
5.62 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW08055K62DHEAP
DigiKey Part Number
CRCW08055K62DHEAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW08055K62DHEAP
Description
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW08055K62DHEAP Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)