CRCW0805475RCHEAP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 23.010
Datasheet
475 Ohms ±0.25% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW0805475RCHEAP
DigiKey Part Number
CRCW0805475RCHEAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0805475RCHEAP
Description
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW0805475RCHEAP Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)