CRCW08053R48FNEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
3.48 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW08053R48FNEA
DigiKey Part Number
541-3.48CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW08053R48FNEA
Description
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW08053R48FNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)