CRCW04026R20FKEDC
DigiKey Part Number
541-5609-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW04026R20FKEDC
Description
D10/CRCW0402-C 100 6R2 1% ET7 E3
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW04026R20FKEDC Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)